به نظر میرسد سجادی در روزهای آخر مدیریت خود به انتحار سیاسی در استان دست زده است. حمله او به امام جمعه شیراز در حالی صورت می گیرد که مواضع انقلابی ایشان برای بسیاری از جوانان شاخص است


روزنامه خبر جنوب در مصاحبه ای دو ساعته با سرپرست استانداری فارس فرهاد سجادی به گفتگو نشست. این مصاحبه ای در حالی منتشر شد که روز شنبه از پایان کار سجادی در استان فارس خبر داده بودیم و منابع خبری امروز یکشنبه از معرفی صادق عابدینی از سوی وزارت کشور به هیئت دولت برای تصدی استانداری فارس خبر دادند.

سجادی در این مصاحبه نظراتی صریح و بی پرده در خصوص مشکلات استان فارس و اقدامات خود بیان کرده است و برای اولین بار موضع خود را در خصوص تجمع و تحصن مقابل استانداری در روزهای آغازین سرپرستی رسانه ای کرده است. در این میان  اما بازار گرمی روزنامه خبر جنوب جالب توجه است. اختصاص دادن دو صفحه کامل به این مصاحبه در کنار عکس هایی با سایز بزرگ از سجادی این سوال را در ذهن خوانندگان بوجود می اورد که چرا خبر جنوب خود را محملی کرده است برای انتشار گفتگویی که در ان حملات غیرمستقیم تندی به امام جمعه شیراز و نهادهای انقلابی و مردم حزب اللهی شیراز صورت گرفته است؟ درست در زمانی که برخی منابع موثق از رفتن سجادی خبر می دهند،‌ پرسش از برنامه های آینده او در استان چه معنایی دارد؟

اما سجادی در این مصاحبه به برخی مسائل اشاره داشته است که در نوع خود جالب و کم نظیر است. او در روزهای آخر مدیریت خود بر استان مهم فارس،‌ سفره دل خود را برای رسانه ای باز کرد که از این به بعد نمی توان آن را حرفه ای دانست. خبر جنوب در این روزهای آخر در گافی اساسی،‌ خود را به سجادی فروخت.

 

همه برای مجلس کار می کنند جز من!

 اولین سوال جدی خبرنگاران خبر جنوب از سجادی در خصوص برنامه ها در صورت استاندار شدن است. اما پاسخ سجادی آنقدر جالب هست که نوع دست یابی خودش به سرپرستی استان فارس را در نظر نمی گیرد.

"در ابتدا لازم است چند نکته را یادآوری کنم . واقعیت این است که تصمیم گیری برای این که چه کسی استاندار باشد فقط با دولت است و تاکید می کنم هیچ گروه، فرد یا جریانی نباید این اجازه را به خود بدهد که در این حق دخالت کند یا پس از تصمیم گیری دولت واکنش نامناسب نشان دهد. امروز که من سرپرست استانداری فارس هستم به تشخصی وزارت کشور بوده است و از این لحظه هم بنا به دستور دولت در هر سمتی آماده خدمتگزاری به مردم خواهم بود. اما متاسفانه بارها اتفاق افتاده است که گمانه زنی هایی انجام می شود و عده ای این حق را برای خود قائل می شوند که با عدول از وظایف قانونی خود در کار قوه مجریه دخالت و استاندار انتخاب کنند. البته انگیزه بسیاری از این افراد انتخابات پیش روی مجلس است و نگران وضعیت جناح سیاسی خود هستند. در صورتی که دولت دغدغه ای جز خدمت و پی گیری روند توسعه در استان ندارد. از روزی که استاندار سابق در پست جدید مشغول خدمت رسانی است تا این لحظه حتی یک روز هم در استان کارها متوقف نشده و بدون متولی نبوده است ... در واقع مردم و دستگاه های اجرایی هیچ گاه احساس نکردند که  استان با سرپرستی اداره می شود"

سجادی به این مساله اشاره نمی کند که چگونه حکم سرپرستی خود را از وزارت کشور گرفته است و اساسا نقش جریان انحرافی در به قدرت رسیدن او چه بوده است. آن چه دیگر بر هر شخصی با کمترین اطلاعات سیاسی در استان فارس پوشیده نیست،‌ قبول شروط جریان انحرافی از سوی سجادی است که این پذیرش باعث شد تا هنوز جوهر امضای حکم سرپرستی حسینی،‌ خشک نشده بود و پس از چهار روز،‌ سجادی سرپرست شود. البته آقای سجادی حتما استدلال می کند که مگر جریان انحرافی در درون دولت نیست؟!‌در این صورت پاسخ خواهد شنید که تعیین سرپرست باید از سوی وزیر کشور صورت بگیرد نه این که با برخی اعمال نفوذها و تهدیدها از سوی جریان انحرافی، نام برخی به عنوان سرپرست اعلام شود!

اما این تنها نکته ای نیست که سجادی فراموش کرده است. او در حالی برخی اعتراضات به خود و پیشنهادات برخی جریان های سیاسی را مرتبط با انتخابات می داند که ظاهرا فراموش کرده است احمدزاده، استاندار سابق استان فارس در جلسه با مسئولین ستاد احمدی نژاد در استان فارس، چگونه حمایت قاطع خود را از کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آینده اعلام کرده بود!‌ از سوی دیگر تلاش های احمدزاده برای سامان دهی برخی افراد معلوم الحال برای انتخابات مجلس آینده در اسفندماه 1390، اموری نیستد که سجادی بخواهد براحتی از کنارشان بگذرد و هم چنان از سجادی دفاع سرسخت کند.

سجادی و زمین خواری!

سجادی در پاسخ به خبرنگار خبر جنوب که "شرایط استان هنگامی که در این سمت مشغول کار شدید چگونه بود؟" دوباره از احمدزاده تمجید کرد. اما نکته ای که عجیب است،‌ تقدیر از احمدزاده برای مبارزه با زمین خواری است! این تقدیر در حالی صورت می گیرد که سایت مشرق از دیدار سجادی با یکی از بزرگتری زمین خواران به نام الخوری پرده برداشته بود. البته این جلسه به بهانه سرمایه گذاری در استان شکل گرفته بوده است!!!

من مستقلم! 

"دعوا،‌اختلافات حزبی و سیاسی طبیعی است اما ما نه طرف کسی هستیم و نه کسی طرف ماست. گرچه عده ای احساس می کنند که طرف ما هستند. استراتژی استانداری در برابر این اختلاف نظرها و بد اخلاقی ها سکوت به منظور ایجاد فضای وحدت و تعامل بوده است"

این ها جملات سجادی ای است که وابستگی اش به جریان انحرافی بر هر کسی آشکار است. انتصاب او به سرپرستی استان همان گونه که آمد، به دلیل نزدیکی وی و احمدزاده به جریان انحرافی بوده است.

کاهش ارتفاع سیاسی، افزایش ارتفاع اقتصادی،‌اعتماد سازی!

"معتقد بودیم فضای تعامل وحدت و ارامش بسیار مهم است. به همین دلیل در این مدت تلاش کردیم فضا را آرام کنیم و هر روز که پیش میرویم اعتماد متقابل جریان های مختلف سیاسی،‌نمایندگان محترم،‌ائمه جمعه و جماعت محترم بیشتر می شود. برای تحقق این امر از ارتفاع کارهای سیاسی کم کردیم و بر ارتفاع فعالیت های اقتصادی و توسعه افزودیم و تلاش کردیم با این کار بیش از پیش اعتماد مردم را جلب کنیم"

 

 بارها از اتخاذ استراتژی عملگرایی از سوی سجادی برای مشروعیت سازی و اعتماد سازی گزارش داده بود. این بار اما خود سجادی این راهبرد را افشا کرده است. اما در این میان یک سوال منطقی است و آن هم این که سجادی براساس بده و بستان هان سیاسی بر سر کار آمده است. عملگرایی و کاهش حاشیه سازی از سوی او در زمان فعلی که هنوز تثبیت نشده است،‌ اتخاذ شده است. چه تضمینی وجود دارد که او در آینده نیز همین گونه باشد؟ آیا ادامه مسیر فعلی، با فلسفه به کارگیری او از سوی جریان انحرافی سازگاری دارد؟ (هرچند شیرازه چند روز گذشته خبر از رفتن او از استانداری داده است)

حمله غیرمستقیم سجادی به امام جمعه شیراز

سجادی در پاسخ به سوال "با وجود همه این موفقیت ها همچنان عده ای شک و شبهه در این آمار دارند. پاسخ شما به این افراد چیست؟" این گونه می گوید:

"متاسفانه این افراد همان کسانی هستند که به درب ورودی استانداری قفل زدند. از یک طرف دیگر ما سرمایه گذار می آوریم اما از طرف دیگر قفل بر درب ورودی استانداری می زنند تا به این طریق به مردم القا کنند که استانداری تعطیل است. مسلم است که با این گونه اقدامات سرمایه گذار در استان نمی ماند و فرار را بر قرار ترجیح می دهد. اقلیتی که منافع خود را بر منافع مردم فارس مقدم می دانند و با سیاه نمایی و القای فضای ناامنی سعی در ناامید کردن مردم دارند مسئول عقب ماندگی فارس است. در این مدت عده زیادی به من مراجعه کردند و گفتند شما که نمی توانید از پس مدیریت استانداری برآیید چگونه می خواهید از سرمایه گذار در جامعه حمایت کنید؟پاسخ این افراد را ان هایی باید بدهند که با اقدامات و سخنانشان باعث ایجاد فضایی شدند که بر درب استانداری قفل زده شود. آن ها جواب مردم را بدهند که چرا سرمایه گذار نمی آید؟ ... همین  عده ای که در حال فرستادن ژالس های بی اعتمادی به جامعه هشتند وقتی ما همایش جذب سرمیاه گذار بر گزار می کنیم یا سفرای خارجی مقیم قطر را دعوت می کنیم در ذهن مردم تردید ایجادمی کنند. این در حالی است که براساس آمارهای بین المللی از هر 10 هزار نفری که برای سرمایه گذاری مراجعه می کنند تنها طرح 10 نفر منتهی به سرمایه گذاری می شود."

حال یک سوال اساسی پیش می آید و آن هم این که چه کسی برای اولین بار به تعیین سجادی به عنوان سرپرست استانداری فارس علنا اعتراض کرد.

"من به جناب وزیر کشور می گویم فارس بیش از دوماه است که در شرایط بلا تکلیفی به سر می برد فارس برای حل مشکلات عمرانی خود نگران آینده است. مدیران استان در زمان استاندار سابق دستشان به کار نمی رفت سئوال من از وزیر کشور این است که چگونه به یکی از معاونین استاندار حکم سرپرستی می دهید و بعد از چند ساعت حکمش را لغو کرده و به دیگری می دهید ؟ فارس که بازیچه نیست افرادی را بیاورند و دوران کار آموزی ببیند و سپر پرش افراد شود به استان رحم کنید. این استان خیلی عزیز و بالا است چرا قدر این استان با 5 میلیون نفر جمعیت و 14600 شهید و آن مفاخر عزیز وبالا را نمی دانید؟ چرا فارس ما باید بازیچه این و آن باشد من اخطار می دهم و من اهل این استان هستم پس سرنوشت این استان سرنوشت ماست نمی شود که این استان را مرتب بازی داد. نخبگان استان پیشنهاداتی را برای مدیریت ارشد استان داده اند چرا به پیشنهادات ایشان عمل نمی شود ؟ برای خدا و انقلاب و برای مردم آینده این استان مظلوم و زجر کشیده کارتان را درست انجام دهید"

جملات فوق بخشی از بیانات آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس می باشد که یک روز پس از انتصاب سجادی به سرپرستی در خطبه های نماز جمعه بیان شد. همان روز عده ای در مقابل استانداری فارس تجمع کردند و روز بعد نیز چندین تشکل دانشجویی تحصن خود را در مقابل استانداری و در حمایت از مواضع اصولی و انقلابی آیت الله ایمانی اعلام نمودند.

به نظر میرسد سجادی در روزهای آخر مدیریت خود به انتحار سیاسی در استان دست زده است. حمله او به امام جمعه شیراز در حالی صورت می گیرد که مواضع انقلابی ایشان برای بسیاری از جوانان شاخص است. سجادی در این مصاحبه اگرچه به ارائه برخی آمارها نیز پرداخت و از اقدامات خود دفاع کرد اما گستاخی او نسبت به امام جمعه شیراز قابل گذشت نمی باشد.

گفتنی است امروز قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از معرفی صادق عابدینی  از سوی وزارت کشور به هئیت دولت برای تصدی استانداری فارس معرفی شده است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 مرداد 1390    | توسط: خواهران ، حزب الله شیراز    |    | نظرات()