مملکت اسلامی به سلاح مدرن نیاز ندارد

سایت کلمه در خبر 29 ژولای (7 مرداد) خود مشروح سخنان اخیر دستغیب که در آن اتهامات عجیبی علیه جهوری اسلامی مطرح شده را منتشر کرد.
دستغیب در جلسه تفسیر قرآن خود در ادعایی کلی و بدون بیان مصداقی مشخص، نظام اسلامی را به بستن قراردادهایی بدتر از ترکمن چای متهم کرد!!! و گفت: «ذخایر عظیم نفتی، ارزشی فوق العاده از حیث تأمین رفاه دنیا و سعادت آخرت مردم ایران دارد به شرط آنکه این منابع ثروت در اختیار مردم قرار گیرد و منافع آن، طبق اصول صحیح، به دست مردم برسد اما متأسفانه غالب آنها چپاول می ‏شود[!!!"> و به دست گروهی نااهل می ‏افتد. قراردادهایی بسته می‏ شود که بعضاً از قرارداد ترکمانچای هم بدتر است. واقعاً دارند مردم را ذلیل می‏ کنند[!!!">».
وی افزود: «نمی ‏توان در مقابل این قراردادها بی‏ تفاوت بود. نمی ‏توان تحمّل کرد که ذخایر بزرگ ثروت را عده قلیلی به یغما برند[!!!">».
وی در ادامه در ادعایی مضحک افزود: «اگر مملکت واقعاً اسلامی باشد و مردم را با رفتار و اعمال صحیح به سوی خدا دعوت کنند، نیازی به این همه سلاح مدرن نیست».
آقای دستغیب در بخش دیگری از سخنان خود، فتنه گران متعرض به جان، مال و امنیت شهروندان را «مردم قانون خواه و مومن» لقب داده و با بیان اتهاماتی زننده علیه مرجعیت که همواره حامی ولایت فقیه و نظام اسلامی بوده اند، مدعی شد: «کدام یک از فقهای دلسوز امروز که همچون ائمه اطهار جان و آبرو و همه چیز خود را بر سر احکام قرآن گذاشتند، وضع جامعه و نحوه رفتار با مردم قانون‏ خواه و مؤمن را تأیید می‏ کنند؟ منظور از آن دسته از فقیهانی هستند که وابسته به دنیا نیستند و ترسی از عناوین و القاب خویش ندارند و فروش رساله و آوردن خمس و زکات برایشان مهمتر از احکام خدا نیست و واهمه‏ ای از ارعاب و تهدیدها ندارند[!">».
گفتنی است، ترکمنچای قراردادی است که در 21 فوریه 1828 برابر 1 اسفند 1206 خورشیدی پس از پایان جنگ بین حکومت قاجاریه و دولت روسیه بسته شد و طی این قرارداد قلمروهای باقی مانده ایران از معاهده گلستان در قفقاز شامل خانات ایروان، مناطق تالش و اردوباد و بخشی از مغان و شروان به روسیه واگذار شد. باید پرسید آقای دستغیب، با چه منطقی جمهوری اسلامی ایران را با این همه سوابق درخشان در حفظ تمامیت ارضی و عزت ملی به بستن قراردادهایی بدتر از ترکمنچای متهم می کند بدون اینکه حتی بتواند به یک مصداق برای آن اشاره کند؟!
از سوی دیگر، مگر جمهوری اسلامی از سلاح های مدرن خود از جمله موشک های دوربرد، تانک های ساخته شده با فناوری روز دنیا، ناوهای رزمی، زیردریایی و ... برای سرکوب مردم استفاده کرده است؟! آیا اگر این توانایی بالای نظامی نبود، آمریکایی ها تا به حال ما را به سرنوشت عراق و افغانستان دچار نکرده بودند؟ اگر مملکت اسلامی به سلاح های مدرن نیازی ندارد پس آیه شریفه «و اعدو لهم ما استطعتم من قوه» برای چه نازل شده است؟
در کتاب تفسیر نمونه نوشته آیت الله مکارم شیرازی در مورد تفسیر این آیه شریفه آمده است: «در جمله کوتاه فوق یک اصل اساسى در زمینه جهاد اسلامى و حفظ موجودیت مسلمانان ، و مجد و عظمت و افتخارات آنان بیان شده است ، و تعبیر آیه به قدرى وسیع است که بر هر عصر و زمان و مکانى کاملا تطبیق مى کند.
کلمه قوة چه کلمه کوچک و پر معنائى است ، نه تنها وسائل جنگى و سلاحهاى مدرن هر عصرى را در بر مى گیرد، بلکه تمام نیروها و قدرتهائى را که به نوعى از انواع در پیروزى بر دشمن اثر دارد شامل مى شود، اعم از نیروهاى مادى و معنوى .
بنابر این علاوه بر اینکه باید از پیشرفته ترین سلاحهاى هر زمان به عنوان یک وظیفه قطعى اسلامى بهره گیرى کرد، باید به تقویت روحیه و ایمان سربازان که قوة و نیروى مهمترى است پرداخت .
از قدرتهاى اقتصادى ، فرهنگى ، سیاسى ، که آنها نیز در مفهوم قوة مندرج هستند و نقش بسیار مؤ ثرى در پیروزى بر دشمن دارد نیز نباید غفلت کرد.
جالب این است که در روایات اسلامى براى کلمه قوة تفسیرهاى گوناگونى شده که از وسعت مفهوم این کلمه حکایت مى کند، مثلا در بعضى از روایات مى خوانیم که پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) فرمود منظور از قوة تیر است .
و در روایت دیگرى که در تفسیر على بن ابراهیم آمده مى خوانیم که منظور از آن هر گونه اسلحه است .
و باز در روایتى که در تفسیر عیاشى آمده مى خوانیم که منظور از آن شمشیر و سپر است.
و بالاخره در روایت دیگر که در کتاب من لا یحضر آمده مى خوانیم : منه الخضاب السواد: یکى از مصداقهاى قوة در آیه موهاى سفید را به وسیله رنگ سیاه کردن است! یعنى اسلام حتى رنگ موها را که به سرباز بزرگسال چهره جوانترى میدهد تا دشمن مرعوب گردد از نظر دور نداشته است ، و این نشان میدهد که چه اندازه مفهوم قوة در آیه فوق وسیع است .
بنابر این آنها که تنها پارهاى از روایات را دیده اند و کلمه قوة را به یک مصداق ، محدود ساخته اند گرفتار اشتباه عجیبى شده اند .
ولى افسوس که مسلمانان با داشتن یک چنین دستور صریح و روشنى گویا همه چیز را به دست فراموشى سپرده اند، نه از فراهم ساختن نیروهاى معنوى و روانى براى مقابله دشمن در میان آنها خبرى هست ، و نه از نیروهاى اقتصادى و فرهنگى و سیاسى و نظامى.
به عقیده ما اگر این دستور بزرگ اسلامى (و اعدوا لهم ما استطعتم من قوة ) به عنوان یک شعار همگانى در همه جا تبلیغ شود و مسلمانان از کوچک و بزرگ ، عالم و غیر عالم ، نویسنده و گوینده ، سرباز و افسر، کشاورز و بازرگان ، در زندگى خود آن را بکار بندند، براى جبران عقب ماندگیشان کافى است .
سیره عملى پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) و پیشوایان بزرگ اسلام نیز نشان میدهد که آنها براى مقابله با دشمن از هیچ فرصتى غفلت نمى کردند، در تهیه سلاح و نفرات ، تقویت روحیه سربازان ، انتخاب محل اردوگاه ، و انتخاب زمان مناسب براى حمله به دشمن و به کار بستن هر گونه تاکتیک جنگى ، هیچ مطلب کوچک و بزرگى را از نظر دور نمیداشتند.
معروف است که در ایام جنگ حنین به پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) خبر دادند که سلاح تازه مؤ ثرى در یمن اختراع شده است ، پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) فورا کسانى را به یمن فرستاد تا آن سلاح را براى ارتش اسلام تهیه کنند!.
در حوادث جنگ احد مى خوانیم که پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) در مقابل شعار بت پرستان اعل هبل ، اعل هبل سربلند باد بت بزرگ هبل ... شعار کوبنده تر و نافذترى به مسلمانان تعلیم داد تا بگویند الله اعلى و اجل : خدا برتر و بالاتر از همه چیز است، و در برابر شعار ان لنا العزى و لا عزى لکم : بت بزرگ عزى براى ماست و شما عزى ندارید بگویند: الله مولانا و لا مولا لکم : خداوند ولى و سرپرست و تکیه گاه ماست و شما تکیه گاهى ندارید.
این نشان میدهد که پیامبر (صلى اللّه علیه و آله و سلّم) و مسلمانان حتى از تاثیر یک شعار قوى در برابر دشمن غافل نبودند، و بهترین آنرا براى خود انتخاب مى کردند.
دستور مهم فقهى اسلام در زمینه مسابقه تیراندازى و اسب سوارى که حتى برد و باخت مالى را در زمینه آن تجویز کرده ، و مسلمانان را به این مسابقه دعوت نموده است ، نمونه دیگرى از بینش عمیق اسلام در زمینه آمادگى در برابر دشمن است».
لازم به ذکر است، در روزها و هفته های اخیر و با نزدیک شدن به انتخابات مجلس مواضع آقای دستغیب علیه نظام اسلامی و سیاه نمایی اوضاع کشور در سخنان ایشان به شکل قابل تاملی افزایش یافته که جام نیوز در خبرهای پیشین خود به آن پرداخته بود.

نوشته شده در تاریخ شنبه 8 مرداد 1390    | توسط: خواهران ، حزب الله شیراز    |    | نظرات()