در پی شروع به ثبت نام عمره مفرده ، برخی بانک‌های عامل ثبت نام نیز برای عقب نماندن از کسب سود و درآمد به اعطای وام با سودهای 14 درصد و بالاتزر روی آورده اند .

وام های اعطایی از سوی بانک ها با استناد به عقد جعاله انجام می شود، در حالی که بانک ها در قبال دریافت این سود ۱۴ درصدی خدمتی انجام نمی دهند.

در همین زمینه و در پی تماس تلفنی، دفتر  استفتائات مقام معظم رهبری، این وام را دارای اشکال شرعی دانست.

دفتر استفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای با توجه به سود 14 درصدی این وام ها تصریح کرد: این وام، ربوی محسوب می‌شود.

این درحالی است که پیشتر رسانه‌ها خبر داده بودند که دفاتر حضرات آیات عظام مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و وحید خراسانی این وام را دچار اشکال و حرام اعلام کرده اند.

دفتر حضرت ایت الله العظمی وحید خراسانی اعلام کرد اگر سود دریافتی کمتر از ۴ درصد باشد می توان گرفتن این وام را بلا اشکال است و مردم نیز سود چهار درصدی را تحت عنوان کارمزد با بانک ها مصالحه می کنند.

از سوی دیگر حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسویان عضو شورای فقهی بانکداری اسلامی نیز در گفت و گو با خبرگزاری ابنا گفت: هیچ توجیهی برای این وام وجود ندارد.

دکتر موسویان افزود: سود جعاله باید در قبال انجام یک کار و خدمتی باشد، اما بانک ها در برابر سود ۱۴ درصدی که از مردم دریافت می کنند، خدمت قابل توجهی انجام نمی دهند که بخواهند این سود را دریافت کنند.

مشرق به نقل از اعتدال

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 29 شهریور 1390    | توسط: خواهران ، حزب الله شیراز    |    | نظرات()